1 kwietnia 2021 Business with Diversity Religion

Oficjalnie zamknęliśmy cykl Business with Diversity szóstym spotkaniem na temat dyskryminacji pierwotnej. Panel dyskusyjny odbył się online o przesłance religia.

Zobacz nagranie >

Paneliści i panelistki

Izabela Morska – kierująca Zespołem Badań nad Tematyką Żydowską w Literaturze i Kulturze na Uniwersytecie Gdańskim i prowadzi blog Danciger Bleter, w którym przedstawia rozwijającą się w najbliższym sąsiedztwie kulturę żydowską.

Zofia Lisiecka – Katoliczka, mama 4 dzieci, Prezeska Fundacji Edukacyjnej ODITK.

Susanna Izzetdinova – rodowita Uzbekistanka, Muzułmanka, mieszkanka Krymu, Tatarka, uciekła z okupowanej przez Rosję Ukrainy. Członkini Rady Migrantów i Migrantek przy Prezydencie Miasta Gdańsk. Właścicielka Restauracji i Piekarni Krymskie Przysmaki.

Piotr Pawłowski – Ateista, Radca Prawny, aktywista i koordynator akcji Świecka Szkoła.

Sławek Zawadzki – Członek Zboru Kościoła Chrześcijan Baptystów EXE w Gdańsku. Prezes Kanga Exchange.

Piotr Ławacz – psycholog, coach, Buddysta w tradycji Zen.

Komentarze widzów

Magdalena Łabędź  Łączenie religii i szkoły (a szczególnie szkoły systemowej w obecnym jej kształcie w Polsce) odbiera temu możliwość pielęgnowania najważniejszego aspektu jakim jest Duchowość.

Elżbieta Januszewska  Wiele uczniów na religii zadaje wiele pytań o wojny religijne, poparcie przez polskiego prymasa Targowicy, dziwią się potępianiu przez papieża polskich powstań i nie dostają żadnych odpowiedzi na to. Smutne. Bo przecież trudne pytania rozwijają….

Alicja Kosińska  Ciekawa dyskusja

Aleksandra Cieszyńska  To jest bardzo smutne. Czasem mam wrażenie że istotne jest abyś był oficjalnie postrzegany za człowieka chodzącego do kościoła, by wszyscy Ciebie widzieli.A to jakim jesteś człowiekiem każdego dnia schodzi na drugi plan.

Dobromina Ska  Katechizacja w szkole, sposób jej przeprowadzania aktualnie ma na celu ukształtowanie ludzi sterowalnych, bezmyślnych. Jakakolwiek reforma w kierunku pomocy w duchowym rozwoju młodego człowieka, jego wyborów etycznych, moralnych, etc, etc jest niepożądana przez krk. Aktem patriotyzmu będzie wreszcie wyrugowanie religii ze szkoły, gdyż jest społecznie po prostu szkodliwa.

Dawid F. Lewiński  Liberalne prawo nie dyskryminuje nikogo. Wprowadzanie zakazów pod daną religię, krzywdzących inne osoby i ograniczające ich wolność – to jest dyskryminacja.