4 luty 2020 Let’s talk about Age – Business with Diversity

4 lutego 2020 odbyło się kolejne wydarzenie Business with Diversity – Let’s talk about age – związane z przesłanką wiek i wyzwaniami związanymi z pracą pokoleniową. Gospodarzem kolejnego spotkania był Alexander Mann Solutions Poland i spotkanie miało miejsce w Alchemi w Gdańsku przy ulicy Grunwaldzkiej 408. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Prezydentka Miasta Gdańsk Aleksandra Dulkiewicz.

Przywitanie Beata Kruczek  Alexander Mann Solutions Poland

Warsztaty „Różnorodność siła zespołu” poprowadziły przez Małgorzata Jasnoch i Joanna Grandzicka z TEAL Action Learning Global. Omawialiśmy w grupach cechy charakteryzujące wszystkie pokolenia. Dopasowywaliśmy wartości, którymi się kierują pokolenia X, Y, Z.

Odpowiadaliśmy na pytania jak odnajdujemy się w tych cechach.Pracowaliśmy w grupach by zgłębić się w temacie: co charakteryzuje najbardziej pokolenia Z pod względem komunikacji, rozwoju, motywacji, delegowania zadań.

Zaangażowanie w pracy grupowej było ogromne, to najlepiej pokazuje jak wiele wspólnie możemy się nauczyć na spotkaniach organizowanych przez Fundację Diveristy Polska.


Aleksandra Salek-Malinowska prelegentka z Alexander Mann Solutions.
Czego potrzebują nasi pracownicy?
Pierwszego dnia pracy pracownicy dowiadują się, że jesteśmy firmą D&I. Organizujemy D&I Day, gdzie odbywają się warsztaty, zapraszamy gości z zewnątrz. Focusem na 2020 jest edukacja menadżerów, aby wspomóc ich w zarządzaniu różnorodnością.
W przedziale wiekowym pracuje u nas:

  • 21-30 lat 731 osoby
  • 31-40 lat 694 osoby
  • 41-50 lat 76 osoby
  • 51-60 lat 4 osoby


Do 2050 roku wg narodów zjednoczonych liczba ludności w Polsce ma spaść o 14%. Zaś 50% społeczności, to będą osoby starsze. Pracodawcy boją się pracowników w wieku przedemerytalnym, niestety nie inwestuje się w takiego pracownika. Zaraz będzie ogromna liczba pracowników powyżej 50 lat, którzy są świetnymi pracownikami a nie firmy nie potrafią ich przyciągnąć.

Polska jest na 7 miejscu na 38 krajów w Europie, gdzie pracuje się najdłużej, a nie jest to pomocne dla osób starszych, które mogłyby pracować na pół etatu. Powyżej 50 roku życia proces rekrutacji trwa 2 razy dłużej
Czy świetny pracownik lat 60 będzie używał Linkedin lub Pracuj.pl do znalezienia pracy?

W miejscu pracy nadal mamy problem z:

  • stereotypami
  •  umiejętności językowe
  • coraz niższy wiek emerytalny 
  • otwartość na pracę z domu
  • niska stopa bezrobocia


Różnorodność wieku powinna być brana pod uwagę, ze względu na różnorodność rozwiązań, aby czerpać informacje.

Druga prelegentka to Agnieszka Buczyńska z Wolontariatu Gdańsk

Założeniem gdańskiego wolontariatu jest jak największe zaangażowanie społeczne mieszkańców. Co jest barierą w aktywności wolontariackiej w wieku senioralnym?
Zauważyliśmy, że największa ilość wolontariuszy udziela się w etapie szkolnym, zaś dużo mniej w wieku emerytalnym. Stąd nasza refleksja. Zrobiliśmy reprezentatywne badania. Zadaliśmy pytania seniorom: czy są wolontariuszami, czy chcieliby się zaangażować w akcje? Czy mają potencjał liderski by przyjąć wolontariuszy. Zrobiliśmy wywiady. Objechaliśmy badawczo wszystkie stolice województw. Sprawdzaliśmy czy centra wolontariatu mają rozwiązania. Badania pod linkiem https://wolontariatgdansk.pl/event/details/1160
Seniorzy powiedzieli o ograniczeniach:
nie było zrozumienia czym jest ten wolontariat
ja się w życiu napracowałem, to niech młodzi pracują 

  • ja coś daje bez tego, że ja coś dostaje,
  • nie mają sił, aby przekładać kogoś w łóżku,
  • strach przed formalnościami (porozumienie wolontariackie),
  • ograniczenia zdrowotne,
  • wykluczenie technologiczne,
  • wiedza organizacji jak zarządzać wolontariuszem – jak rekrutować wolontariuszy,
  • seniorzy sami nie wiedzą czego oczekują od wolontariatu,
  • jak rekrutować seniorów (plakaty w radach dzielnic, miejska gazetka, radio).

Zaangażowanie rośnie, trzeba coś seniorom dać. Dlatego stworzyliśmy program o nazwie: „Od konsumenta do kreatora.”
Od osoby, która nie wychodzi z domu nie zrobimy wolontariusza. jeżeli ktoś jest zasiedziały w domu, to ja muszę zachęcić go, aby żył społecznie. Aby chciał się spotykać z ludźmi. Wtedy dopiero możemy go włączać w działania. Komunikat – spotkaj się z nami. Dopiero te osoby, które korzystają otrzymują od nas komunikat: chodź do nas skorzystać społecznie.
Świetnym narzędziem, które wyszło z badań jest wdrażany do tej pory Gdański Fundusz Senioralny – ofertę tworzą liderzy seniorów 80 inicjatyw rocznie – lider, który ma 4 wolontariuszy. Ponad 1000 wolontariuszy działa w Gdańsku. Ten model aktywizuje seniorów. Marketing szeptany jest dobrym rozwiązaniem dla rozszerzenia informacji.. Potencjał liderów i ich pomysły są zaskakujące. Wolontariat to transakcja wielokierunkowa czyli satysfakcja i nowe znajomości, relacje.

Panel dyskusyjny poprowadziła Danuta Sowińska z prelegentkami i prelegentami:  Igor Dorawa Młodzieżowa Rada Miasta Gdańska,Marcin Męczykowski Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku, Maria Bąkowska Rada Seniorów w Gdańsku-Komisja ds. Kultury, Edukacji, kontaktu z Młodzieżą,Zuzanna Ananiew z Alexander Mann Solutions Poland,  Joanna Grandzicka z TEAL Action Learning Global. Tematem dyskusji były wyzwania w pracy pokoleniowej, aktywizacja seniorów i seniorek, zmiana stylu życia, brak doświadczenia zawodowego jako bariera w drodze kariery, oczekiwania młodych ludzi w przygotowaniu edukacyjnym do zawodu

Dziękujemy wszystkim uczestniczkom i uczestnikom za udział w wydarzeniu. Catering przygotowała cieKAWA kawiarnia z Gdańska. Zdjęcia: Kasia Malinowska

https://www.facebook.com/diversitypl/videos/621646631968042/