Według danych Światowej Organizacji Zdrowia każdego roku ponad 700 000 osób odbiera sobie życie. Czy możemy temu przeciwdziałać?
Przeprowadziliśmy badania kryzysu suicydalnego młodzieży w Polsce. Celem badania była analiza kryzysu suicydalnego wśród, a także poznanie potencjalnych ryzyk mogących wpłynąć na decyzję o próbie samobójczej.
Na podstawie 1377 prawidłowo wypełnionych anonimowych ankiet stworzyliśmy badania, które pokazują jak wysoki jest odsetek myśli samobójczych i prób samobójczych polskiej młodzieży w 2022 roku i 2023 roku.Z wywiadów przeprowadzonych przez Danutę Sowińską wyłania się obraz młodych ludzi, którzy poradzili sobie z kryzysem zdrowia psychicznego. Młodzież i osoby eksperckie mówią o próbach i myślach samobójczych nieletnich w całej Polsce, o ich przyczynach i reakcji otoczenia oraz obojętności. Reportaż stara się odpowiedzieć na pytania: co powoduje myśli i próby samobójcze wśród nieletnich, jak wygląda profilaktyka samobójstw w Polsce, do kogo zwraca się młody człowiek, gdy ma problem, czy młodzi ludzie są uzależnieni od mediów społecznościowych, co sprawia, że młodzi ludzie czują się samotni, jakich zasobów potrzebują młodzi ludzie od dorosłych, jak chronić i pomagać młodym ludziom w kryzysie.
Zorganizuj pokaz wraz z panelem dyskusyjnym z bohaterami i bohaterkami reportażu >
Zrealizowaliśmy film dokumentalny “W tym wieku można być szczęśliwym”.
Motywem powstania filmu dokumentalnego o profilaktyce samobójstw jest niepokojąca statystyka, która wskazuje, że 77% wzrosła liczba prób samobójczych i samobójstw na przełomie ostatniego roku wśród mieszkańców i mieszkanek Pomorza powyżej 60 roku życia.