Szkolenie osób zaangażowanych w wolontariat pomaga w indywidualnym rozwoju cech i umiejętności, dzięki czemu będą w świadomy sposób wykorzystywać własny potencjał w dalszych działaniach.
Warsztaty i szkolenia z motywacji osób zaangażowanych w wolontariat, wyposażenie ich w techniki radzenia sobie ze stresem czy usprawniające komunikację mają kluczowe znaczenie w pracy wolontaryjnej, społecznej, na rzecz innych osób.
Wsparcie ze strony organizacji, w której dana osoba pracuje w ramach wolontariatu ma nadrzędne znaczenie w budowaniu poczucia wspólnotowości, sprawczości, przynależności.
W ramach szkolenia odbywają się uniwersalne treningi komunikacji i rozwiązywania konfliktów przy wykorzystaniu teorii NVC (non violent comunication) oraz narzędzi dramowych – odgrywane scenki, ekspozycja na odmienne role społeczne.
Osoby uczestniczące w warsztatach poznają narzędzia podwyższające kompetencje jak i pomocne w utrzymaniu motywacji do działań wolontaryjnych.
Celem warsztatów jest utrwalenie języka inkluzywnego oraz umiejętności opisywania sytuacji osób dotkniętych wykluczeniem i dyskryminacją w danym obszarze w sposób rzetelny i zrozumiały dla odbiorców.
Osoby uczestniczące w warsztacie uczą się interpretacji doświadczeń podopiecznych również z perspektywy: politycznej, kulturowej, społecznej.
Budowanie i pielęgnowanie relacji z innymi osobami wykonującymi pracę wolontariacką stymuluje wymianę wiedzy i doświadczeń.
Poznając siebie nawzajem, odkrywając swoje indywidualne kompetencje, możliwości i potencjał, uzyskujemy lepszą perspektywę na podejmowane działania.
Wsparcie ze strony grupy jest istotnym czynnikiem w przeciwdziałaniu wypaleniu.