konferencja synteza
Tworzymy wydarzenie, które łączy trzy kluczowe dziedziny: sztukę, technologię i ekologię, jednocześnie będąc doskonałą okazją do networkingu, inspirujących rozmów, zadawania pytań i dzielenia się wiedzą. To trzy tematy bliskie nam wszystkim: dynamiczny rozwój technologii, który kształtuje naszą codzienność, sztuka odzwierciedlająca otaczającą rzeczywistość oraz ekologia, będąca w centrum dyskusji o przyszłości naszej planety. Nie zamierzamy zanudzać teoriami, ale warto wspomnieć o koncepcji „trzeciej kultury” Johna Brockmana, która zakłada ścisłą współpracę sztuki z nowymi technologiami i nauką, tworząc zupełnie nową jakość.
Podczas konferencji zastanowimy się, w jaki sposób te trzy dziedziny mogą na siebie wpływać i jak już to robią. Poznamy artystki, artystów, naukowców oraz innowatorów, którzy w kreatywny sposób prowadzą dialog między tymi obszarami, elastycznie dostosowując się do szybko zmieniającej się rzeczywistości. Wydarzenie to będzie przestrzenią do wymiany pomysłów i zainspirowania nowych działań, które kształtują nasz świat.
PROGRAM:
15:30 – 16:00 Rozpoczęcie konferencji. Epic Led Wings Dance Show – Duet Luna
16:00 – 17:00 Wykład: Hackerspace Trójmiasto: „Łączymy ludzi przez światło, aby odkrywać, otwierać, wędrować…„
17:00 – 18:00 Spotkanie inspiracyjne: „Jak łącząc naukę z ekspresją artystyczną można działać na rzecz ochrony bioróżnorodności„
18:00 – 18:30 Przerwa
18:30 – 20:30 Warsztaty: „Biofilia w sztuce cyfrowej: Wzorce natury jako źródło inspiracji. Warsztaty z programu Touchdesigner„
Prowadząca: Zuzanna Kołodziej
Ilość miejsc ograniczona. Koszt warsztatu 50 zł.
Bilety: TUTAJ
15:30 – 16:30 Spotkanie inspiracyjne (w j. angielskim): „What is emergence?”
www.academyofrobotics.co.uk
17:00 – 18:30 Panel dyskusyjny: „Wspólne działania artystów i naukowców w celu promowania zrównoważonego rozwoju„
Goście: prof. dr hab. Jan Marcin Węsławski, dr Iwona Niedźwiecka, Agnieszka Bekalarczyk
18:30 – 19:30 Wykład: „W cieniu danych: od wysypisk elektrośmieci do cyfrowej regeneracji„
18:30 – 20:30 Idea Squash by Hackerspace Trójmiasto.
11:00 – 13:00 Warsztaty: „Bioplastik w sztuce: Eksperymentowanie z ekologicznymi materiałami”
Prowadząca: Blanka Byrwa
Bilety: TUTAJ
13:00 – 13:15 Przerwa
13:15 – 14:45 Panel dyskusyjny: „Sztuka na pograniczu: Przyszłość kreatywności w erze biologii i technologii„
Goście: prof. ASP dr hab. Jarosław Czarnecki (pseudonim artystyczny Elvin Flamingo) oraz Katarzyna Najmajer
14:45 – 15:00 Przerwa
15:00 – 16:00 Spotkanie inspiracyjne: „Ogrody miejskie: zielone horyzonty”
16:00 – 17:00 Przerwa
17:00 – 18:00 Wykład: „Kartografia transformacji: Kolaż jako narzędzie planowania urbanistycznego i analiz środowiskowych„
Prowadząca: Patrycja Perkiewicz
18:00 – 19:30 Panel dyskusyjny: „Kultura w działaniu: Technologie i sztuka w budowaniu zrównoważonych społeczności miejskich„
Goście: Karina Rojek z Instytutu Kultury Miejskiej oraz Renata Maj z Traffic Design
Prowadząca: Aneta Lehmann
19:30 – 20:00 Zakończenie
Organizator zastrzega sobie prawo do dokonywania zmian w programie Konferencji.
Poznaj naszych prelegentów:
„Wzorce natury jako inspiracja w sztuce cyfrowej. Warsztaty z programu Touchdesigner”
Podczas warsztatów nauczymy się sposobów na twórcze przełożenie zjawisk naturalnych na animowane kompozycje graficzne, przy zastosowaniu zasad wywodzących się ze świata matematyki i fizyki, takie jak rekurencje, szumy i fale. Zapoznamy się z generatywnym, modułowym środowiskiem programu Touchdesigner i stworzymy wizualizacje generowane w czasie rzeczywistym. Warsztat przeznaczony jest dla osób początkujących, ale mających już pewne obeznanie z tworzeniem grafiki komputerowej.
Prowadząca: Zuzanna Kołodziej, działająca pod pseudonimem Vizuza, w swojej działalności oscyluje wokół animacji 3D, sztuki generatywnej i projektowania sensorycznych doświadczeń. W swojej twórczości eksploruje poczucie przynależności do natury i bada relację między wyobraźnią a podświadomością i snami. Jej animacje można było obejrzeć podczas Open Source Art Festival w Sopocie (2024r.) oraz podczas wystaw indywidualnych i grupowych m.in. w galerii ESKAEM i Kolonii Artystów w Gdańsku, centrum sztuki multimedialnej Art Box Experience w Warszawie, a także podczas festiwali filmowych w USA (Ypsilanti Film Festival) i RPA (Public Ecology Festival, Cape Town). Rezydentka programu artystycznego Turning the Tide w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku.
Wykład „Łączymy ludzi przez światło, aby odkrywać, otwierać, wędrować…” w ramach Konferencja SYNTEZA | Sztuka -Technologia – Ekologia
Przyjdź i odkryj, jak światło staje się mostem łączącym marzycieli, odkrywców i twórców! Wykład przeniesie Cię w świat, w którym artyści odnajdują odwagę, naukowcy odkrywają nieznane, a inżynierowie otwierają nowe drzwi technologii. Ta opowieść o spełnianiu marzeń i odkrywaniu siebie pokaże Ci, że każdy z nas ma w sobie coś, co zasługuje na światło reflektorów.
Prowadzący: Leszek Miotk – Inżynier, artysta, naukowiec. Prowadzi różnorodne projekty mające na celu zmiany w systemie edukacji. Pomysłodawca aplikacji Żeton i EduMate. Organizator wydarzeń takich jak Festiwal Światła, Game Jam, Music Jam, meetup PyGDA i PyExplorers. Jeden z twórców gry Evil Submarine, wykorzystującej stare analogowe urządzenia. Artystycznie tworzy instalacje łączące naukę, sztukę i technikę, takie jak Monochromatic Room, Light Laboratory i Umbrellights. Członek Hackerspace Trójmiasto i Hybrydowa Szkoła. Interesuje się neuronauką, psychologią oraz działaniem mózgu. Obecnie Growth Hacker & Business Development Manager w Icetek.
Panel dyskusyjny: „Kultura w działaniu: Technologie i sztuka w budowaniu zrównoważonych społeczności miejskich” w ramach Konferencja SYNTEZA | Sztuka -Technologia – Ekologia
Goście:
Karina Rojek -Koordynatorka projektu Medialab Gdańsk w Instytut Kultury Miejskiej, który łączy kulturę, aktywizm społeczny, edukację i technologię. Tworzy przestrzeń dla eksperymentu i współpracy, dzielenia się wiedzą, szukania rozwiązań. Działa na rzecz odpowiedzialnego wykorzystania nowych mediów i technologii dla rozwoju kultury i rozwoju społecznego.
Interesuje mnie także odkrywanie tożsamości miasta Gdańska i jego mieszkańców i mieszkanek poprzez poznawanie przeszłości zapisanej we wciąż niezbadanych przepastnych archiwach… szczególnie cyfrowych.
Redaktorka serwisu popularyzującego domenę publiczną oraz biblioteki cyfrowe – www.szukamy.org. Angażuje się w upowszechnianie korzystania z otwartych zasobów w edukacji oraz w propagowanie idei otwartych instytucji kultury.
Renata Maj – projektantka grafiki, absolwentka Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Gdańsku. Z wyróżnieniem ukończyła interdyscyplinarny kierunek Graphic Arts na University of the West of England w Bristolu. Od lipca 2019 na stałe współpracuje ze Stowarzyszeniem Traffic Design – organizacją pozarządową i studio projektowym zajmującym się sztuką i dizajnem w przestrzeni miejskiej. Wielbicielka typografii wernakularnej, mozaiki, rzeźby publicznej, szerokich chodników i nieprzyciętych trawników.
Prowadząca: Aneta Lehmann – kulturoznawczyni i architektka wnętrz. W praktyce skupia się przede wszystkim na edukacji architektonicznej, badaniach miejskiej tkanki, ale też na planowaniu i realizacji wydarzeń kulturalnych. Asystentka w Pracowni Architektury Miasta w gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Uczestniczka międzynarodowych projektów, w tym Exercising Modernity, Creative Circular Cities, UrbCultural Planning. Od 2011 roku współpracuje z trójmiejskimi instytucjami kultury. W latach 2020-2023 była związana z Europejskim Centrum Solidarności. Obecnie pracuje w Centrum Designu Gdynia, gdzie odpowiada m.in. za program Gdynia Design Days. Współtworzyła pierwsze edycje festiwalu architektury i miasta Open House Gdynia. W 2017 roku dołączyła do zespołu Open House Gdańsk, w którym obecnie pełni funkcję kuratorki.
Wykład „W cieniu danych: od wysypisk elektrośmieci do cyfrowej regeneracji„ w ramach Konferencja SYNTEZA | Sztuka -Technologia – Ekologia
W czasach wszechobecnej cyfryzacji, gdy coraz bardziej tracimy kontakt z tym, co prawdziwie ludzkie, a kryzys klimatyczny paraliżuje nasze działania – gdzie szukać inspiracji do tworzenia technologii, które wspierają życie zamiast je niszczyć?
Jak uwolnić się od bezrefleksyjnego rozwoju technologicznego, który niczym gęsta sieć kabli oplata naszą planetę i przytłacza ją górami elektrośmieci?
W trakcie tego wykładu zabiorę Cię w podróż do miejsc ukrytych przed naszym wzrokiem – na wysypiska cyfrowych złudzeń. Stamtąd wspólnie poszukamy harmonii między mroczną stroną technologii a potencjałem innowacji, odkrywając rozwiązania zbudowane na fundamencie szacunku do zasobów naturalnych i międzygatunkowej solidarności.
Bo to właśnie tam – w małych gestach troski, kryje się sekret cyfrowej przyszłości, która regeneruje zamiast grabieżczo niszczyć.
Prowadząca: Joanna Murzyn – Konsultantka zrównoważonych technologii i rzeczniczka post wzrostu. Projektuje regeneratywne rozwiązania cyfrowe i doświadczenia edukacyjne, które zmieniają sposób w jaki społeczeństwo postrzega nowe technologie. Niektórzy nazywają to magią.
Inspirując się teoriami systemów cybernetycznych i mądrością rdzennych społeczności, promuje ekologiczne podejście do rozwoju technologii, które współgra z naturalnymi rytmami. Jej praktyka kwestionuje dominujące schematy myślenia, tworząc przestrzeń dla post-kolonialnych i feministycznych alternatyw.
Swoim doświadczeniem dzieli się na międzynarodowych konferencjach, prowadząc wykłady o ekologii cyfrowej i permacomputingu w Europie, Afryce i Indiach.
Działania zawodowe łączy z praktykami osobistymi – od medytacji po eksploracje świadomości, co pozwala jej dostrzegać niewidzialne gołym okiem związki między technologią a ludzkim potencjałem
Spotkanie inspiracyjne: „Jak łącząc naukę z ekspresją artystyczną można działać na rzecz ochrony bioróżnorodności”
Zapraszamy na spotkanie, podczas którego prelegentka przedstawi autorskie projekty łączące naukę z ekspresją artystyczną, skoncentrowane na ochronie bioróżnorodności. Kamila opowie o realizacjach angażujących zarówno lokalne społeczności, jak i szeroką publiczność, pokazując, jak twórcza współpraca z naukowcami, artystami i aktywistami może skutecznie inspirować do troski o środowisko. W programie znajdą się również krótkie filmy i video relacje, które przybliżą uczestnikom kulisy projektów i pozwolą głębiej zanurzyć się w ich przekaz.
Kamila Chomicz – Absolwentka biologii na Uniwersytecie Gdańskim oraz Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Wykształcenie i doświadczenie zawodowe prowadzą ją przez fascynujący świat przyrody, gdzie nauka przenika się ze sztuką, tworząc przestrzeń dla projektów ekologiczno-społecznych i edukacyjnych. Jako biolog i filmowiec angażuje się w popularyzację nauk przyrodniczych, ze szczególnym naciskiem na ochronę dzikich pszczół i owadów zapylających. Rozmaitość istot tworzących niezwykłą ziemską bioróżnorodność, za każdym razem wprawia ją w zachwyt, z którego czerpie inspirację. Współpracując z instytucjami, organizacjami i artystami, realizuje projekty, które służą edukacji, ochronie środowiska oraz budowaniu świadomości społecznej. Jej działania łączą różne formy ekspresji – film, fotografię, warsztaty i spotkania – by w atrakcyjny sposób prezentować ważne treści.
Panel dyskusyjny: “Sztuka na pograniczu: Przyszłość kreatywności w erze biologii i technologii” w ramach Konferencja SYNTEZA | Sztuka -Technologia – Ekologia!
Goście:
Prof. ASP dr hab. Jarosław Czarnecki (Elvin Flamingo — pseudonim artystyczny) – wielokrotnie nagradzany współczesny polski artysta i designer o rozpoznawalnej tematyce i poetyce swoich prac, cieszący się uznaniem międzynarodowych krytyków i ceniony w wielu krajach, wykorzystujący w swojej działalności BIOART i LIFE ART, tworząc zaangażowane intelektualnie, autonomiczne bioinstalacje.
Katarzyna Najmajer – architektka, artystka wizualna i producentka generatywnych wizualizacji. Wykorzystując swoje doświadczenie jako architekt, eksploruje relacje między dźwiękiem, a przestrzenią. Inspiruje się ruchami konstruktywizmu i metabolizmu, gdzie pojedyncze elementy są częścią większej
kompozycji, a relacje między nimi wyzwalają silną emocjonalną reakcję. Tworzy geometryczne kompozycje, wirtualne instrumenty kontrolowane na żywo przez artystkę i muzykę.